Analogowy komputer ELWAT i jego następca, hybrydowy komputer WAT-1010, pozwalały na rozwiązywanie równań różniczkowych. 60 lat temu komputery były czymś niemalże abstrakcyjnym, a te, które powstawały, w niczym nie przypominały urządzeń znanych obecnie. Miały rozmiary naprawdę dużej szafy.
Rodzina analogowych komputerów ELWAT powstawała w latach 60. XX wieku. Prototyp został skonstruowany na Wydziale Cybernetyki WAT, a jego produkcją zajmował się zakład Elwro Wrocław. Do końca dekady powstało kilkadziesiąt sztuk. Na większą skalę komputery te wykorzystywane były przez Politechnikę Krakowską.
Za pomocą analogowych komputerów ELWAT można było rozwiązywać równania różniczkowe w symulacji procesów. Z kolei analogowo-cyfrowy komputer WAT-1010 umożliwiał rozwiązywanie równań różniczkowych cząstkowych. Zastosowanie hybrydowego rozwiązania pozwoliło na podział zadań: część analogowa odpowiadała za rozwiązywanie równań różniczkowych, a cyfrowa – za sterowanie procesem i przetwarzanie operacji logicznych.