Hybrydowa wielofunkcyjna bezzałogowa platforma lądowa

Lekka bezzałogowa platforma lądowa przeznaczona jest do tzw. zadań nudnych, brudnych i niebezpiecznych. Wjedzie wszędzie tam, gdzie może dojść do narażenia zdrowia lub życia człowieka, i wykona zadania patrolowe, obserwacyjne, zaopatrzeniowe lub transportowe.

Wyposażona w kamery i sensory platforma może być pojazdem patrolowym lub obserwacyjnym, który porusza się po określonej trasie, nie tracąc czujności. Dzięki uchwytom przewiezie zaopatrzenie przez niebezpieczną strefę. Mimo że jest to nośnik bezzałogowy, pozwoli także ewakuować rannego z terenu zagrożonego bez angażowania do tego ludzi.

Sześć niezależnych modułów napędowych podlega szybkiej wymianie z wykorzystaniem np. pojazdu dawcy. Są one zabudowane w samonośnym nadwoziu i połączone z akumulatorem oraz generatorem spalinowym. Specjalnie skonfigurowany układ napędowy umożliwia jazdę w trybie elektrycznym na długim dystansie. Cichy sposób przemieszczania się pozwala na skryte podejście do wroga. Rozładowane akumulatory można doładować z generatora. Taka konfiguracja umożliwia także zasilanie zamontowanych na platformie urządzeń obserwacyjnych.

Pojazd może podjechać na schody, przejedzie także przez typowe drzwi. Jego wymiary i masa są odpowiedniedo przestrzeni zurbanizowanej.

Wydział Inżynierii Mechanicznej

Mirosław Karczewski, Łukasz Podenas, Filip Polak, Marek Rajewski, Leszek Szczęch, Jerzy Walentynowicz