MSBS GROT – podstawowa broń polskiego żołnierza

Polski karabinek automatyczny GROT powstał jako pierwszy element Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56). Wraz z granatnikiem podwieszanym kalibru 40 mm i nożem-bagnetem został wprowadzony do uzbrojenia pod koniec 2017 r. Obecnie Siły Zbrojne RP użytkują ponad 45 tysięcy karabinków, które są stale udoskonalane. Na bazie GROT-a powstał i jest produkowany karabinek reprezentacyjny MSBS-5,56R.

Koncepcja opracowania przyszłościowej, indywidualnej broni strzeleckiej dla polskiego „żołnierza przyszłości”, która zastąpiłaby w Siłach Zbrojnych RP przestarzałe pod względem konstrukcyjno-technologicznym karabinki systemu Kałasznikowa, zrodziła się w Instytucie Techniki Uzbrojenia WAT na początku XXI wieku. Od 2007 r. była konsekwentnie rozwijana – w ścisłej współpracy z Fabryką Broni „Łucznik”-Radom.

W 2016 r. na placu Zamkowym w Warszawie, podczas obchodów 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, po raz pierwszy w dziejach oręża polskiego, Kompania Reprezentacyjna WP wystąpiła – w obecności Prezydenta RP i najwyższych władz Rzeczypospolitej – z polskim karabinkiem reprezentacyjnym MSBS-5,56R, wyróżniającym się srebrnym trzewikiem i nożem-bagnetem.

MSBS GROT to oryginalna polska broń, w której zastosowano rozwiązania chronione m.in. pięcioma patentami i wieloma przemysłowymi wzorami wspólnotowymi.

Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa

Andrzej Arczewski, Andrzej Jęczmyk, Przemysław Kupidura, Paweł Madej, Norbert Piechota, Paweł Płatek, Łukasz Szmit, Ryszard Woźniak, Mirosław Zahor, Mariusz Zawisza