Pierwszy polski laser uruchomiono w Wojskowej Akademii Technicznej. Było to 20.08.1963 r., niewiele ponad trzy lata po tym, jak 16.05.1960 r. zainaugurowano działanie pierwszego na świecie lasera rubinowego. Pierwszy polski laser był emiterem gazowym, helowo-neonowym, i generował promieniowanie podczerwone o długości fali 1,15 μm. Pierwszy laser rubinowy działał na uczelni już 7.11.1963 r. W kolejnych latach naukowcy WAT opracowali nowe typy tych urządzeń. Laser molekularny dużej mocy na dwutlenku węgla (laser CO2) zbudowano w 1966 r., natomiast laser na szkle neodymowym – w 1968 r. Opanowanie technologii wytwarzania laserów spowodowało, że Wojskowa Akademia Techniczna weszła do elitarnego światowego grona ośrodków naukowych prowadzących najbardziej zaawansowane badania naukowe.
Badania laserów w WAT były poprzedzone pracami dotyczącymi maserów – generatorów spójnego mikrofalowego promieniowania elektromagnetycznego, działających na zasadzie wymuszonej emisji w atomach lub cząsteczkach. Maser skonstruowano w lutym 1963 r.
Lasery szybko znajdowały wojskowe i cywilne zastosowania. W 1968 r. rozpoczęto produkcję laserów CO2 dużej mocy. Prace nad ich użyciem w geodezji, budownictwie i przemyśle zaowocowały aplikacjami przy budowie Portu Północnego oraz masztu radiowego w Gąbinie. Laserowe urządzenia służyły do cięcia płytek ceramicznych, produkcji układów scalonych oraz korekcji rezystorów.
W medycynie zastosowano je jeszcze wcześniej. Już 31.03.1965 r. odbył się pokaz medycznego koagulatora laserowego – pierwszego takiego urządzenia w Europie. W kwietniu tego samego roku w Klinice Chorób Oczu w Warszawie przeprowadzono nim pierwszą w Europie operację przyklejenia siatkówki w oku pacjenta. W latach 1965–1978 laseroterapię oka wykonano ok. 6 tysiącom pacjentów, a liczba wszystkich zabiegów chirurgicznych z zastosowaniem koagulatora laserowego wyniosła ok. 20 tysięcy. Technika laserowa na trwałe weszła do polskich szpitali i klinik. W roku 1978 wyprodukowano serię opracowanych w WAT laserowych lancetów chirurgicznych i wykonano pierwszą operację z ich wykorzystaniem (w Instytucie Chirurgii Centrum Kształcenia Podyplomowego Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie).
Dalmierz do pomiarów satelitarnych to kolejna technologia, która powstała w WAT. W 1985 r. zintegrowano go z teleskopem UAM w Obserwatorium Astronomicznym w Borowcu pod Poznaniem i uzyskano dokładności pomiarów odległości do satelity Lageos I i II (orbita na wysokości 5900 km) poniżej 10 cm. Był to wynik na światowym poziomie! Holokamera do rejestracji drgań i odkształceń obiektów o dużej dynamice zaburzeń (skonstruowana w latach 1979–1982) pozwalała na rejestrację odkształceń o amplitudzie ok. 350 nm. Katalog urządzeń laserowych do aplikacji medycznych poszerzyły wówczas: skalpel laserowy, urządzenia do zabiegów mikrochirurgicznych w okulistyce, koagulator półprzewodnikowy, systemy medyczne z laserami holmowymi i erbowymi, urządzenia do zabiegów mikrochirurgicznych w otolaryngologii, zestawy biostymulacyjne do gabinetów rehabilitacji i medycyny sportowej. Układy biostymulatorów różnego typu, głównie z laserami helowo-neonowymi, zostały wdrożone do produkcji małoseryjnej.
Urządzenia elektroniki kwantowej dla wojska: dalmierze laserowe, układy ostrzegania o promieniowaniu laserowym, laserowe systemy symulacji pola walki oraz systemy kierowania ogniem – to priorytety badawcze w latach Elementem tych urządzeń były cyfrowe przeliczniki danych balistycznych, noktowizyjne lub termowizyjne systemy celownicze. Urządzenia zaprojektowane w WAT i wdrożone do przemysłu należały do najnowocześniejszego wyposażenia Wojska Polskiego.
Laserowy dalmierz artyleryjski PORTLAND wyprodukowano w Przemysłowym Centrum Optyki w Warszawie w 147 egzemplarzach, SKO MERIDA w 599 egzemplarzach, system ostrzegania o promieniowaniu laserowym BOBRAWA w 681 egzemplarzach dla WP i 78 na eksport, SKO DRAWA i SKO DRAWA-T dla czołgu T-72 w 249 egzemplarzach. W 1995 r. Przemysłowe Centrum Optyki rozpoczęło produkcję pierwszego dwufalowego (długości fali 1,55 µm i 10,6 µm) systemu ostrzegania o promieniowaniu laserowym OBRA. W tym samym roku wdrożono do produkcji laserowe symulatory strzelań na wozy bojowe oraz broń strzelecką. Symulatory CZANTORIA pozwalały na skuteczne i nowoczesne prowadzenie treningu strzeleckiego i taktycznego przy jednoczesnym obniżeniu jego kosztów. W 2000 r. do produkcji seryjnej weszła przenośna rakieta przeciwlotnicza GROM. Równocześnie rozpoczęto proces jej przystosowania do systemów ZU-23-2, BIAŁA (ZSU-23-4) oraz POPRAD.
Wiele z nich, po kolejnych modernizacjach, ciągle znajduje się na wyposażeniu sił zbrojnych. Równolegle wprowadzane są nowoczesne technologie, takie jak zdalne laserowe systemy wykrywania skażeń chemicznych i biologicznych (lidary), systemy broni skierowanej energii – broń laserowa, amunicja inteligentna, systemy rozpoznania i naprowadzania, optoelektroniczne głowice naprowadzające.
Technika laserowa pozwoliła na podjęcie w WAT zaawansowanych badań naukowych. Już na początku lat 70. prowadzono eksperymenty laserowej generacji plazmy i laserowej mikrosyntezy termojądrowej. Po raz pierwszy w Polsce uzyskano neutrony z plazmy wytworzonej laserem. W latach 90. Akademia uczestniczyła w pracach nad laserami rentgenowskimi. Eksperymenty z opracowanymi i wykonanymi w WAT tarczami gazowymi przeprowadzono w czołowych laboratoriach na świecie: w Instytucie Optyki Kwantowej Maxa Plancka w Garching, w Narodowym Laboratorium Lawrence w Livermore (USA) oraz w Centrum Zaawansowanych Badań Fotonowych w Kizu (Japonia). Podczas wspólnych badań w Instytucie w Garching uzyskano generację spójnego promieniowania w zakresie skrajnego nadfioletu (EUV) o długości fali 46,9 nm w wyniku akcji laserowej w plazmie argonowej, natomiast w ośrodku badawczym w Kizu otrzymano emisję spójnego promieniowania rentgenowskiego o długości fali 10 nm w wyniku akcji laserowej w plazmie ksenonowej.
W 2010 r. w Akademii opracowano laserowo-plazmowe źródła promieniowania rentgenowskiego EUV, które znalazły zastosowanie w wielu obszarach nauki i techniki, w tym mikroskopii z nanometrową rozdzielczością przestrzenną, tomografii, mikro- i nanoobróbki materiałów, modyfikacji warstwy wierzchniej, radiobiologii i innych.
W WAT powstały unikatowe w skali świata lasery światłowodowe generujące promieniowanie w obszarze bliskiej podczerwieni oraz źródła supercontinuum zakresu widmowego bliskiej i średniej podczerwieni. Rozwijane są prace nad laserami światłowodowymi generującymi impulsy o femtosekundowym czasie trwania, a także badania generacji grzebieni częstotliwości.
Technologie fotoniczne, systemy laserowe i optoelektroniczne stanowią obecnie nieodłączny element urządzeń wojskowych, medycznych, naukowych, a także sprzętu i urządzeń powszechnego użytku.