Akustyczna tarcza powietrzna TP-1

Tarcza TP-1 pozwala obiektywnie ocenić wyniki strzelania do celów powietrznych. Dzięki jej użyciu wiadomo, jak przebiega proces szkolenia osób strzelających.

Na celu rozlokowane są czujniki akustyczne. Rejestrują one, jak zmienia się ciśnienie powietrza na skutek przelatujących w pewnej odległości od celu pocisków. Charakterystyczne parametry zarejestrowanych zmian ciśnienia są przesyłane drogą radiową do stacji naziemnej. Tam komputer wyposażony w specjalistyczne oprogramowanie wylicza położenie pocisków względem celu  powietrznego. Pozwala to określić, w jakiej odległości pocisk minął swój cel. Wyniki strzelania zostają przedstawione na ekranie komputera w postaci przestrzelin na tarczy. Pomiary te można zapisać, przetwarzać i wizualizować w dowolnym momencie.

Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa

Stanisław Grzywiński, Ryszard Kurzyński, Jakub Miernik, Mirosław Nowakowski, Jan Pietrasieński, Dariusz Rodzik, Dariusz Rykaczewski, Leszek Ułanowicz, Jacek Warchulski, Marcin Warchulski,