Instrumentarium chirurgiczne do korekcji deformacji kręgosłupa „rośnie wraz z dzieckiem”, ponieważ jego główny element, umieszczany wewnątrz ciała pacjenta, można dostosowywać do zmieniającej się długości kręgosłupa.
Zestaw narzędzi składa się ze szczypców napinających, uchwytu na haczyk, elementu nośnego, pręta dystraktora, haka i zawleczki. Opracowany i opatentowany zestaw – dzięki innowacyjnej metodzie leczenia – jest szczególnie użyteczny w leczeniu skolioz wczesnodziecięcych. W trakcie leczenia możliwa jest ciągła korekta długości pręta dystraktora.
Boczne skrzywienia kręgosłupa u dzieci można próbować leczyć z zastosowaniem technik rehabilitacyjnych, ale w szczególnie trudnych przypadkach jedynym wyjściem jest leczenie chirurgiczne. Terapia postępujących wad postawy u dzieci stała się możliwa dzięki nowatorskiej metodzie opracowanej przez naukowców WAT we współpracy z Instytutem Traumatologii, Ortopedii i Neurochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie.