Wirtualne rozgrywki, czyli serious games, z koordynacją działań granicznych, organizacją blokad i działań pościgowych to jedna z form ćwiczeń taktycznych i szkolenia osób kierujących operacjami. Pracownicy Straży Granicznej otrzymali zestaw narzędzi dostosowanych do ich procedur działania oraz narzędzi wsparcia kierowania, dzięki czemu wdrożyli innowacyjne podejście do szkoleń z wykorzystaniem symulatorów wspieranych wirtualną rzeczywistością.
Interaktywne środowisko SymSG składa się z dwóch modułów symulacyjnych. Pierwszym z nich jest symulator sztabowy do szkolenia dowódców. Wykorzystane tu narzędzia wspomagają pracę służby dyżurnej Straży Granicznej. Drugi to symulator wysokiej rozdzielczości z elementami rzeczywistości wirtualnej. Można na nim odbyć szkolenie z zakresu działania pirotechnika w porcie lotniczym oraz funkcjonariusza kontroli ruchu granicznego. Ćwiczący muszą reagować na rozbudowane scenariusze losowych zdarzeń, w tym sytuacji kryzysowych i nadzwyczajnych.
Mobilna aplikacja na smartfon wykorzystuje fuzję danych sensorycznych. Funkcjonariusz uzyskuje wsparcie w zidentyfikowaniu położenia i odległości do poszczególnych obiektów wraz z oceną ich funkcji w ramach sytuacji taktycznej.
Ćwiczenia przeprowadzane w symulatorze wysokiej rozdzielczości są osadzone w realistycznej projekcji 3D przejścia granicznego Gołdap oraz portu lotniczego Modlin. Laboratorium symulacyjne wdrożono w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.