System treningowy dla operatorów rakiet

Urządzenie szkolno-treningowe (UST) służy do szkolenia „strzelania z ramienia” do celów powietrznych z użyciem przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych GROM oraz PIORUN. Trenażer jest wyposażony w komputer i wyrzutnię z pociskiem szkolnym. Umożliwia prowadzenie treningów strzeleckich pod bezpośrednim nadzorem instruktora dla czterech strzelców jednocześnie.

Pod względem rozmieszczenia elementów sterujących, wyposażenia i zasad obsługi trenażer odzwierciedla rzeczywisty zestaw rakietowy. W czasie treningu szkolony najpierw musi zidentyfikować cel na tle różnych zakłóceń i fałszywych celów, a następnie wykonuje dokładnie te same czynności, co przy strzelaniu bojowym. Żołnierz odbywający szkolenie musi trafić w realne cele powietrzne: samoloty odrzutowe, śmigłowce oraz drony przeciwnika. Każdy etap szkolenia jest oceniany za pomocą oprogramowania, a cały trening jest zapisywany w postaci filmu wideo z kamery umieszczonej na wyrzutni szkolnej.

Wprowadzone na wyposażenie Sił Zbrojnych RP urządzenie UST-1 GROM zapoczątkowało rodzinę urządzeń treningowych UST-2 PIORUN i Rakietę Szkolno-Treningową (RST). Umożliwiają one szkolenie „strzelania z ramienia” oraz z pojazdów, tzw. mobilnych systemów przeciwlotniczych. RST ma własne oprogramowanie służące do rejestrowania przebiegu szkolenia w wewnętrznej pamięci pocisku szkolnego.

Wszystkie trenażery odtwarzają pracę prawdziwego zestawu bojowego w realnych warunkach współczesnego pola walki. Najnowsze rozwiązanie UST-2 PIORUN dodatkowo oferuje możliwość przeprowadzenia treningu w sali, z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości przy użyciu gogli VR. Strzelec widzi w nich całą scenę pola walki, cele oraz przyrządy celownicze wyrzutni. Wielokrotne powtarzanie tego samego treningu prowadzi do osiągnięcia najlepszego sposobu realizacji zadania bojowego.

Instytut Optoelektroniki

Krzysztof Jankowski, Marek Puchta, Radosław Ryniec